loader image

ESG – czy pomoże uniezależnić się od innych surowców?

ESG, czyli Environmental, Social, Corporate governance, ma pomóc przedsiębiorcom m.in. odpowiedzieć na pytanie, jak ich przedsiębiorstwo wpływa na środowisko, wskazuje na struktury które należy poprawić i pomaga zmniejszyć ślad węglowy. Zrównoważony rozwój to pojęcie dość obszerne i jednocześnie dość powszechne, jednak w tym przypadku nie jest jedynie pustym zwrotem.

Za tymi słowami kryje się mechanizm oceny, nie tylko tego jak przedsiębiorstwo współdziała ze środowiskiem i społecznościami lokalnymi czy globalnymi, ale również sposób traktowania pracowników, działania jakie podejmuje firma aby przeciwstawiać się korupcji, mobbingowi, czy dyskryminacji.

Jak w takim razie, ESG ma pomóc w uniezależnieniu się przedsiębiorcom od surowców nieodnawialnych?

Pierwsza myśl – fotowoltaika, wiatraki, pompa ciepła, elektrownie wodne, samochody elektryczne czy napędzane wodorem. Wybór jest ogromny, więc przy wyborze siedziby, warto wziąć pod uwagę nie tylko takie parametry jak powierzchnia, lokalizacja czy cena, ale i to, jak wynajmujący podchodzi do ekologii – czy stosuje panele fotowoltaiczne, czy budynek jest niskoenergetyczny ze względu na zastosowane technologie, czy na terenie nieruchomości znajduje się ładowarka dla samochodów elektrycznych, czy wynajmujący wydzielił przestrzeń dla rowerzystów.

Deweloperzy zaczynają coraz więcej uwagi poświęcać ekologii i stosują coraz to nowsze technologie, aby budynki były jak najbardziej samowystarczalne i jednocześnie oszczędne. Panele słoneczne na dachach to już dzisiaj norma. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie kanalików z wodą chłodzących budynek, zamiast szkodliwej dla środowiska klimatyzacji. Bardzo interesujący jest także projekt polskiej fizyczki, Pani dr Olgi Malinkiewicz, a mianowicie ogniwa perowskitowe, które dzięki swojej lekkości i elastyczności można nanosić praktycznie na wszystkie powierzchnie, nie zaburzając tym samym estetyki budynku. Ponadto, ich produkcja, czy transport są także bardziej ekologiczne, niż tradycyjnych krzemowych ogniw. Jak widać, rozwiązań jest bardzo dużo, wiele jest także firm oferujących montaż i serwis urządzeń, i pomimo wyższych kosztów początkowych, takie rozwiązania mogą okazać się wydajniejsze w kosztach niż rozwiązania tradycyjne.

Czy zatem ESG może pomóc uniezależnić się od ropy, węgla czy gazu? Otóż, tworząc system raportowania ESG, kontrolujesz to, jak działa Twoja firma. Aspekt ekologiczny to jedynie część  zagadnienia, ale w dzisiejszych czasach jego waga wzrasta, bowiem te surowce są na wyczerpaniu, a i geopolityka związana z tymi surowcami bywa bardzo skomplikowana. Sam raport pokazuje nie tylko to co zostało zrobione w kontekście ESG, ale wskazuje również pola do poprawy lub elementy które należy rozwinąć.

Regulacje dotyczące ESG mają na celu wskazanie drogi przedsiębiorcom. To, jak ją pokonają, zależy tylko od nich samych. Niemniej, coraz więcej inwestorów szuka u potencjalnych kontrahentów rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem i ekologią. Dlatego też, tak ważne jest, aby zacząć działać już dzisiaj i zacząć wdrażać elementy ESG do swojego przedsiębiorstwa aby budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

Aleksandra Grabarska

Aleksandra Grabarska

Counsel | Radca prawny | Adwokat luksemburski
Barbara Czerwińska

Barbara Czerwińska

Associate | Aplikantka radcowska

Najnowsze wpisy

Przedawnienie roszczeń frankowiczów

W 9 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która zmieniła m.i (...)

więcej